kontakt@karate.nsacz.pl

Opowieść o karate

Karate powstało na Okinawie, środkowej i głównej wyspie Archipelagu Ryukyu (jap. „Bąbelki na Wodzie”). Archipelag ten rozciąga się liczącym 1463 km łukiem pomiędzy Japonią na północy, a Chińską wyspą Tajwan na południu i stanowi naturalną granicę pomiędzy Morzem Wschodniochińskim, a Pacyfikiem.

okinawa mapkaWyspa Okinawa, ma około 96 km długości i od 3,5 do 29 km szerokości. Panuje na niej Morski klimat podzwrotnikowy, a ze względu, iż w okresie letnim jest ona często nawiedzana przez Tajfuny nazywana jest również Wyspą Tajfunów.

Okinawa zamieszkała przez 1.2 miliona ludzi. Okinawa od wieków posiadała na dalekim wschodzie strategiczne znaczenie, ze względu na swoje centralne usytuowanie pomiędzy Japonią, Koreą, Chinami, Tajwanem i Filipinami. Właśnie ze względu na swoje położenie, które wymuszało rozkwit żeglugi i handlu Okinawa porównywana była przez Portugalczyków, którzy odwiedzali ją w XVI wieku do europejskiej Wenecji.

Od XIII wieku mieszkańcy wyspy Okinawa prowadzili ożywiony handel prawie ze wszystkimi krajami Azji Wschodniej. Na wyspie Okinawa istniało Królestwo, którym rządziły następujące po sobie 4 dynastie aż do roku 1879, w którym to odrębność Królestwa Ryukyu została zlikwidowana przez Cesarza Meiji. Wówczas to ostatni Król Ryukyu – Sho-Tai (1841 – 1901) – został zmuszony do zrzeczenia się władzy, w wyniku czego Archipelag Ryukyu stał się integralną częścią Japonii. Wcześniej Państwo to cieszyło się niezależnością, chociaż od 1372 roku składano daninę lenną cesarskim Chinom, a od 1451 roku także Japonii. Faktyczne uzależnienie Okinawy od Japonii nastąpiło w roku 1609, kiedy to na wyspie wylądowała 3-tysięczna armia japońska Klanu Shimazu. W momencie kształtowania się Karate na Okinawie, królestwo Ryukyu było suwerennym Państwem.

bushi

Za twórcę Karatę uważa się Sokona „Bushi” Matsumurę – szefa ochrony Króla Królestwa Ryukyu. Był on ekspertem okinawskiej Te, znał też chińskie chnan fa z okolic Klasztoru Shaolin oraz Jigen Ryu – japońską sztukę walki klanu Satsuma. Na bazie tych sztuk stworzył on Karate i nadał mu formę zbliżoną do tej, jaką ćwiczymy dzisiaj.

 Uczeń matsumury – Anko Itosu, zmodernizował Karate i nadał mu dzisiejszą formę. Stopniowo poczęły się kształtować różne style Karate. Wyodrębniły się cztery style główne: Shuri Te, Tomari Te, Naha Te i późniejsze Uechi-Ryu. Ich wyznacznikiem określającym przynależność stylową były tak zwane Kata podstawowe. Dla stylu Shuri Te, pochądzącego od Anko Itosu, podstawowym Kata są trzy Kata Naihanchi. Dla stylu Shuti Te pochodzącego od Chotoku Kuana podstawowym Kata jest Seisan. W przypadku Tamari Te, pochodzącego od Kosoku Matsumury, Kata wiodącym jest Kata Naichanchi. Dla stylu Naha Te, którego twórcą był Kanryo Higaonru głównym Kata jest Sanchin. Wreszcie dla Uechi Ryu, stylu Mistrza Kanbuna Uechi podstawowym są trzy Kata: Seisan, Sanchin i Sanseiruy. Rozpowszechnianie się Karate poza Okinawą rozpoczęło się w latach 1880 – 1910, kiedy to Okinawańczycy zaczęli emigrację na Hawaje. W 1924 roku na Hawajach przebywało już blisko 17 tysięcy Okinawańczyków.

Od 1903 roku rozpoczęła się również emigracja Okinawańczyków do Californii, czemu towarzyszyło dalsze rozprzestrzenianie się Karate. Dopiero w latach 20-tych Karate zostało przeniesione do Japonii. Pierwszymi Okinawańczykami, którzy brali w tym udział byli: Choki Motobu, Gichin Funakoshi i Kenwa Mabuni. Pierwsze stowarzyszenie Karate zostało założone w kwietniu 1918 roku w domu mistrza Kenwa Maluni w Shuri na Okinawie. Dziewięciu mistrzów: Chomo Hamashino, Chodo Oshiro, Gishin Funakoshi, Choshin Chibana, Kenwa Mabuni, Aulun Tokuda, Shinpon Shiroma, Masumi Tokumura i Ryngyn Ishigawa założyli stowarzyszenie pod nazwą Karate Kenkyn Kai. W 1924 roku inni mistrzowie Chojun Miyagi, Jukatsu Kyoda, Jinan Shiuzato, Koki Shiroma, Chotoku Kyan i Choki Motobu załozyli w Naka na Okinawie Karate Kenkyn Club. W marcu 1926 roku z połączenia obu tych stowarzyszeń powstało Okinawa Karate Club, który był pierwszą formalną organizacją w historii Karate.

W 1930 roku Okinawa Karate Club zostało przyjęte do Okinawskiego Stowarzyszenia Atletycznego a 8.XII .1933 roku do Dai Nippon Butoku Kai w Japonii.
II Wojna Światowa spowodowała śmierć wielu ludzi związanych z karate na Okinawie. Bezpośrednio po wojnie każda szkoła Karate podążała we własnym kierunku. Style i szkoły Karate na Okinawie, ze względu na okupację wyspy przez wojska amerykańskie, pozostały w izolacji. Dopiero w maju 1956 roku przedstawiciele ówczesnych czterech najbardziej liczących się szkół karate na Okinawie: Choshin Chibana (Okinawa Shorin-Ryu) i Kanei Mechi (Mechi-Ryu) Meitoku Yagi (Goju-Ryu) i Shoshin Nagamira (Matsubayashi-Ryu) założyli Okinawa Karate-Do Federation. Prezydentem organizacji został Choshin-Chibana. Federacja objęła swoim zasięgiem wiele organizacji stylowych i stała się koordynatorem Okinawa Karate na świecie.

W 1960 roku powstała na Okinawie inna wielostronna organizacja karate jako branża japońskiej AJKF, zrzeszająca mniej znaczące style okinawskiego karate. Okinawscy mistrzowie dochodzą jednak do wniosku, że powinna istnieć tylko jedna, silna organizacja i w lutym 1967 roku połączyli obie, tworząc All Okinawa Karate-Do Federation. Pierwszym prezydentem został Shoshin Nagamine. 25 sierpni 1981 roku organizacja została zreformowana i przemianowana na Okinawa Ken Karate-Do Renmei (Okinawa Karate-Do Prefectual Federation). Obecnie zrzesza ona wszystkie ważniejsze style i szkoły Karate z Okinawy

www.karate.nsacz.pl

www.karate.nsacz.pl

Adres

Nowosądecki Klub Okinawa Karate
33-343 Rytro
tel. 502 641 262
Strona WWW: http://karate.nsacz.pl
Adres e-mail: kontakt@karate.nsacz.pl

karate-kobudo

karate-kobudo

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress