kontakt@karate.nsacz.pl

Kobudo

Okinawa podarowała światu dwie sztuki walki: Karate i Kobudo- sposób obrony przy użyciu przedmiotów codziennego użytku, które powstało równocześnie z karate i ukształtowało dwa główne kierunki: Ryukyu Kobudo- system, którego założycielem był Kanga Sakugawa i Okinawa Kobudo, szkołę, rodziny Matayoshi.
 
Nie można poznać historii Kobudo, bez zrozumienia uwarunkowań geopolitycznych kraju, w którym się narodziło.
W epoce samurajów, małe królestwo wyspy Okinawa, było wasalem Shimazuhan, Pana Kagoshimy. Ten japoński arystokrata w obawie przed wybuchem powstania przeciwko władzy, wydał edykt zabraniający mieszkańcom wyspy używania jakiejkolwiek broni. Pomysłowi Okinawańczycy, obdarzeni silnym duchem walki, szybko odkryli, że narzędzi, którymi posługiwali się codziennie w uprawie ziemi czy połowie ryb, mogą stać się skuteczną bronią w walce z uzbrojonym w miecz samurajski okupantem.
W ten sposób narodziło się Kobudo.
Obecnie, ćwiczenie Kobudo nie sprowadza się do treningu realnej walki, ale do doskonalenia Kata. Kata, w którym wykorzystuje się archaiczne dziś, czyli nieprzydatne z punktu widzenia samoobrony narzędzia rolnicze. W tym miejscu narzuca się oczywiste stwierdzenie, że traktowanie Kobudo, jako pewien rodzaj sportu jest błędem.
Kryteria życia we współczesnym świecie, skłaniają nas do ułatwiania sobie wszystkiego. Dzieje się to we wszystkich krajach, niezależnie od kultury. Powoduje to stopniowe zanikanie siły twórczej umysłu pojedynczego człowieka. Dlatego zwrócenie się, poprzez ćwiczenie tradycyjnej sztuki walki na wartość uniwersalną jaką jest siła ducha, stanowi prawdziwy skarb Kobudo.
Tym, którzy chcą rozpocząć, albo już rozpoczęli ćwiczenie Kobudo, proponuję ponowne rozważenie celu praktyki. Chcę ich zachęcić do rozwijania siły ducha, który to właśnie jest fundamentem Kobudo. Ducha, który kiedyś służył do zwycięstwa w walce na śmierć i życie, a który dzisiaj może przyczynić się do rozwijania harmonii pomiędzy ludźmi, a więc do rozwijania pokoju.
Myślę, że jest to prawdziwym przesłaniem Kobudo…

www.karate.nsacz.pl

www.karate.nsacz.pl

Adres

Nowosądecki Klub Okinawa Karate
33-343 Rytro
tel. 502 641 262
Strona WWW: http://karate.nsacz.pl
Adres e-mail: kontakt@karate.nsacz.pl

karate-kobudo

karate-kobudo

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress